טיפים וכלים על איך לשמר נוהל גיבויים בעסק

בלא מעט עסקים, ממעטים בחשיבות ובאיכות הגיבויים בעסק, לא פעם נתקלתי בחברה בה ההנהלה לא יודעת איך מתבצע הגיבוי ומסתמכת על אנשי ה- IT שיעשו זאת כהלכה.

מנכ"לים מתייחסים לנושא זה כמובן מאליו, כאשר במציאות ישנן לא מעט נזקים המתגלים כאשר וירוס מכה במפתיע (או שלא).

גישת "המובן מאליו" היא זאת שיוצרת חלל בין הכיסאות .צד אחד ההנהלה סומכת על אנשי המחשוב שלהם, ובצד השני אנשי המחשוב סומכים על כך שהגיבויים מתבצעים כהלכה ולא מקפידים לשחזר נתונים באופן עקבי פעם בחודש לפחות בכדי לוודא שאכן הגיבויים יעילים. גם גיבוי מוצלח כביכול, אם לא ניתן לשחזר את הנתונים, לא שווה כלום.

להלן מספר כללים פשוטים לגיבוי מוצלח:

  1. נוהל גיבויים - גיבויים צריכים להתבצע על פי נוהל מוסכם מראש בין אנשי המחשוב לבין הנהלת החברה. הנוהל בא לציין את הנקודות הבאות:

  2. מיפוי נתונים - חייבים לדעת בדיוק מה לגבות, ונוהל הגיבויים יחייב את מנהלי צוותים לעדכן על כל תוספת נתונים שמחייב עדכון במיפוי הגיבויים. מטרה נוספת היא גיבוי של נתונים משתנים כי אין צורך לגבות שוב ושוב נתונים שלא משתנים.

  3. תדירות הגיבויים ופערי זמן לשחזור - בין אם גיבוי יומי שמתבצע בלילות לבין אם גיבוי שבועי שמתבצע בסופי שבוע, תדירות הגיבויים צריכה להיות חלק מהנוהל המוסכם. מה מגבים, כל כמה זמן ומהו פער הזמן אשר מקובל לשחזור.

  4. בדיקות שחזור פעם בחודש - גם גיבויים שמתבצעים כביכול בהצלחה מלאה, לא תמיד ניתן לשחזר אותם עקב תקלות בלתי צפויות. לכן נוהל הגיבויים צריך להנחות על בדיקת שחזור פעם ב-. אנחנו ממליצים פעם בחודש.

  5. הצפנת הגיבויים - חובה להצפין את כל הגיבויים כך שגם וירוס הכופר שמצפין נתונים לא יוכל לפגוע בגיבויים.

  6. החזקת נתונים באופן לא מקוון - גיבוי חייב להיות מנותק מכל חיבור רשתי, בין אם מדובר בדיסק שמחובר ישירות לשרת הגיבוי, או בשרת בענן, כל עוד נתונים מגובים מחוברים לרשת פנימית או חיצונית, הם לא מוגנים. העתק של גיבוי חייב להיות שמור בסביבה מוגנת ובתנאים מתאימים (ללא לחות, אבק או חום יתר).

  7. שימור הגיבויים - מהו פרק הזמן שחובה להחזיק בנתונים אחורה בזמן על פי צרכי החברה? זהו נתון שצריך להופיע בנוהל הגיבויים. מומלץ להעביר נתונים שלא משתנים לארכיב ולחסוך בנפח הנתונים. בגיבויים מלאים פעם בשבוע כפי שמקובל בדרך כלל.

לסיכום לא ניתן לנהל עסק כלשהו ללא יכולת שחזור נתונים, הווה אומר ללא גיבויים תקינים.

ומי שמשוכנע שגיבויים מובנים מאליהם, כדאי שיעשה דאבל צ'ק עם אנשי המחשוב של החברה.

Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Social Icon